Quicklinks
Administration Office
Name
Title/Position
Email
Stewart, Kelli
Interim Superintendent
Chadwick Ed.D., Angela
Assistant Superintendent
Watson, Leslie
Assistant Superintendent
Akard, Jeff
NLISD Police Officer/DARE Officer
Allen, Janell
Bookkeeper/Payroll
Baird, Gala
Business Office Secretary
Boaz, Mike
NLISD Chief of Police
Dagenhart, Daron
NLISD Police Officer
Darrow, Melissa
Finance Director
Doyal, Launa
Superintendent Secretary
Evans, Stormie
Maintenance/Receptionist
Garrison, Cheryl
Assistant Superintendent Secretary
Miles, Tami
State & Federal Programs Director
Tuttle, Joe
NLISD Police Officer
Alternative School
Name
Title/Position
Email
Bozarth, Wendy
DAEP Coordinator
Coker, Chris
DAEP Teacher
Jennings, Sylvester
PACES Assistant
Stone, Lessia
DAEP Teacher
Athletics
Name
Title/Position
Email
Allen, Jamie
9th Grade Football/HS Basketball/Head Golf Boys
Barker, Cole
Athletic Trainer
Barker, Kathy
Softball/Volleyball
Carder, Leddy
Jr. High Track/Jr. High Football
Chalupa, Chad
Jr. High Head Basketball/Grounds Baseball/Softball
Cooper, Thomas
Asst. HS Football/Head Boys Powerlifting/HS Track
Cowling, Michael
Football/Track
Emeyabbi, Aaron
Athletic Director/Head Football
Emeyabbi, Katie
Head Girls Powerlifting/HS Track
Endsley, Ashley
HS Head Softball/HS Volleyball/HS Coordinator/HS Filming
Erickson, Shanon
HS Swim
Fitzgerald, Nicole
Athletic Secretary
Ford, Misty
Jr High Volleyball/Jr High Basketball
Hart, David
H.S. Coordinator/HS Asst. Head Football/HS Head Track
Hudson, Christopher
HS Boys Basketball/HS Track
Johnson, Selena
Jr High Volleyball/Jr High Basketball
Jordan, Josh
Jr. High Football/HS Baseball/HS Basketball
McClesky, Stacy
HS Basketball
McGuire, LeAnn
Head Cross Country/HS Track
Mobley, Stacey
HS Cheer
Monds, Taqoya
HS Head Girls Basketball/HS Track
Pointer, Michael
HS Football/HS Special Teams Coordinator/HS Basketball/HS Track
Rea, Jonathan
Jr. High Football/JV Boys Soccer
Romans, Julie
Jr High Cheer
Slider, Sheila
Jr High Cheer
Smith, Chris
Jr. High Football/HS Baseball
Steed, Bric
HS Head Baseball/HS Football
Tindel, Brad
Jr High Track/HS Girls Basketball
Upchurch, Sara Beth
HS Head Volleyball/HS JV Softball
Watkins, Patrick
Strength & Conditioning/HS Football
Weiss, Lisa
Jr High Head Volleyball/Jr High Track
Bailey Intermediate School
Name
Title/Position
Email
Allston, Josephine
ECC Assistant
Anderson, Michelle
Music Teacher
Baker, Karen
Library
Blake, Abbey
SPED Teacher
Bramhall, Sandra
RTI Reading
Brazeal, Michelle
4th Grade Math/Science
Brown, Amelia
5th Grade Teacher
Bussell, Teresa
5th GR Science
Chalupa, Keitha
Counselor
Cobey, Aimee
Assistant
Coe, Christi
Special Education Inclusion
Compton, Angela
Principal
Cox, Holly
SPED ECC Assistant
Creamer, Katrina
Assistant
Easton, Michelle
Dyslexia
Erickson, Shanon
Nurse
Gordon, Maureen
4th Language Arts/Reading
Green, LaKisha
SPED Assistant
Harville, Kathy
Special Education Inclusion
Hubbard, Jonah
Teacher
Hutchings, Nicole
Instructional Aide to SPED Assistant
Hyatt, Christy
SPED Autism Unit Assistant
Johnson, Addy
5th Math/Science
Johnson, Karen
Special Education Inclusion
Keenum, Stephen
5th Language Arts/Math/Science
Klingler, Roxanne
Inclusion Assistant
Kuhlengel, Jennifer
RTI Reading
Lacey, Kim
5th Reading/Science/Social Studies
Landreneau-McDaniel, Margaret
PE Assistant
Linch, Anna
4th Writing
McEwin, Jaycie
Teacher
McGee, Robin
SPED Autism Unit Assistant
McKinney, Laura
4th Grade ELAR/SS
Michael, Patti
Nurse Assistant
Moore, Marlyn
Communications Specialist
Moreland, Brittany
4th Math/Science
Peters, Kaylie
4th Grade ELAR/SS
Pilkington, Falon
Computer Assistant
Preston, Toni
5th Reading/Social Studies
Reams, April
Secretary
Reaves, Heather
4th Math/Science
Sharrock, Hailey
5th Grade Reading/ELA/Social Studies
Smith, Lauren
Library Assistant
Strickland, Melvia
SPED Assistant
Walker, Molly
Attendance Clerk
Walters, Alexandria
RTI Reading
Weemes, Christina
RTI Math
Welch, Aaron
PE Teacher
Woodard, Randy
Autism Unit Teacher
Career and Technology
Name
Title/Position
Email
Beall, Nancy
CTE Secretary
Bell, Jan
Career and Technical Education
Brown, Wes
CTE Director
Copeland, Billy
Career and Technical Educator
Middleton, Joyce
Sp Ed CTE Assistant
Parson, Yvonne
Career and Technical Education
Penwell, Kyle
Career and Technical Education
Pevey, Carrie
Career and Technical Education
Reaves, Jared
Career and Technical Education
Scoggins, Danielle
Career and Technical Educator
Swaim, Patt
Career and Technical Education
Weatherford, Judy
Career and Technical Education
Everett Elementary School
Name
Title/Position
Email
Allen, Melissa
SPED Teacher
Allred, Debbie
2nd
Anderson, Jackie
Art/Music Teacher
Arnold, Patty
Nurse Assistant
Basden, Debbie
Librarian
Bishop, Stephanie
3rd
Bolton, Janna
Secretary
Crawford, Cristy
PE Teacher
Culbertson, Suzanne
3rd
Dollins, Dedra
Sp Ed Success/Math Inclusion
Eads, JoNel
3rd
Emeyabbi, Cassidy
Nurse
Fendley, Lara
Gifted & Talented
Figueroa, Casidy
PEIMS Clerk
Hale, Miranda
2nd Grade
Harkey, Erin
Assistant
Haynie, Jennifer
2nd
Hazelwood, Patricia
ECC Assistant
Holdeman, Angela
Deaf Ed Teacher
Irwin, Audrey
3rd Grade Teacher
Lane, Kara
Math Lab
Lyons, Ashley
2nd
McEwin, Jennifer
3rd Grade
Michael, Doris
2nd
Michael, Tammy
2nd Assistant
Miller, Joni
3rd Assistant
Nichols, Lydia
Deaf Ed Interpreter
Parson, Rainey
3rd
Perry, Kim
2nd
Prunty, Tracey
Counselor
Saffle, Molly
Literacy
Sanders, Lora
Principal
Sawyer, Maria
Deaf Ed Interpreter
Sherwood, Sara
3rd
Thrasher, Cheryl
Sp Ed /Math Inclusion/Success Center
VanDeaver, Carol
Dyslexia
Whisenhunt, Regina
PE Assistant
White, Melissa
Library Assistant
Food Services
Name
Title/Position
Email
McGregor, Diana
Director
Moody, Rachel
Secretary
Higgins
Name
Title/Position
Email
Higgins Elementary School
Name
Title/Position
Email
Ashby, Bettie
RTI Teacher
Ball, Marcia
Music Assistant
Ballard, Michelle
K-1 SPED
Barbee, Sandra
PPCD Assistant
Barnett, Amanda
Kindergarten
Blanton, Kristen
Kindergarten
Brown, Shawna
Counselor
Burris, Melissa
Pre-Kindergarten Assistant
Cannada, Ali
SPED Teacher
Carr, Laci
Kindergarten Teacher
Cox, Angie
SPED Assistant
Davis, Jennifer
1st
Dawes, Karlisa
Kindergarten
Emeyabbi, Cassidy
Nurse
Farmer, Carol
Office Clerk
Farmer, Virginia
Principal Secretary
Fendley, Lara
Gifted & Talented
Ferguson, Edye
PE
Fore, Jennifer
Assistant
Gantt, Sierra
ECC/K-1st Assistant
Gibson, Melissa
Dyslexia Therapist
Godwin, Stacy
Library Aide
Halbert, Deana
1st Grade
Hill-Herron, Demetria
ECC Assistant
Jordan, Lacey
RTI Assistant
Lasenbby, Yolanda
1st
Layton, Kerri
Intervention Teacher
Leonard, Karen
Kindergarten
Liesman, Rebecca
Sign Language Interpreter
Liles, Paula
ECC Teacher
Lyles, Galyn
PEIMS Clerk
Malone, Lori
Principal
Marshall, Peggy
Nurse Assistant
Maughon, Baylee
Pre-K Assistant
McLemore, Angela
ECC Assistant
Miles, Connie
Computer Lab Assistant
Morgan, Theresa
1st
Owen, Lindsay
Kindergarten
Sessums, Marla
SPED K-1st
Smith, Kayla
SPED Assistant
Stephens, Julie
1st Grade
Stone, Taylor
ECC/K-1st Assistant
Stuart, Tammie
1st Grade
Stutsman, Penny
Pre-K Teacher
Vandeaver, Carol
Dyslexia
Vanderburg, Cheryl
1st
Williams, Chelsea
1st
Wood, Valorie
Kindergarten Teacher
Homebound
Name
Title/Position
Email
Terrell, Delynda
Homebound Teacher
Maintenance
Name
Title/Position
Email
Landis, Rick
Maintenance Director
McMonigle, Tracy
Secretary
N
Name
Title/Position
Email
"
"
"
North Lamar High School
Name
Title/Position
Email
Agesen, Ramona
Math Teacher
Arnold, Melissa
Language Arts
Ausmus, Shannon
Science/Counselor
Basden, Debbie
Librarian
Bennett, Kevan
ECC Teacher
Blount, Whitney
Math Teacher
Boaz, Mike
Law Enforcement
Bright, Jill
Language Arts
Bryant, Sarah
SPED Eng. Resource Teacher
Cepeda, Evreda
Spanish Teacher
Christian, Staci
ECC SPED Teacher
Clark, Debbie
Counselor
Cooper, Thomas
DAEP Teacher/Coach
Cowling, Michael
Social Studies
Croy, Tami
SPED Inclusion Assistant
Cruz, Brenda
SPED Teacher
Curvino, Eva
Assistant
Dizmond, Erin
Floral Design Teacher
Edwards, Beth
Social Studies
Endsley, Ashley
Math Teacher/Coach
Estep, Theresa
Special Services Assistant
Ferguson, Jamie
Communications Specialist
Fitzgerald, Tammra
Special Services Assistant
Fuller, Anna
Associate Secretary
Fuller, Patrick
Assistant Principal
Gomez, Cristian
Dance Line
Head, Cody
Theatre Director
Hildreth, Rebecca
Choir Director
Hiller, Carolyn
Math
Hodgkiss, Dennis
Social Studies
Hodgkiss, Kristi
Foreign Language
Hudson, Christopher
History Teacher/Coach
Humphrey, Britney
PE Teacher
Jackson, Joyce
Clerk
Jones, Randy
Band Director
Jones, Steve
Social Studies
Jordan, Josh
Special Services
King, Amanda
Teacher
Kirk, Kendall
Assistant Principal
Kuhl, Sherry
Special Services
Lampton, Jana
English Teacher
LaRue, Cheryl
Journalism
LaVoy, Melissa
District ESL Coordinator
Leonard, Julie
Inclusion Teacher
Lutz, Marcus
Assistant Band Director
Maffei, Tyler
English Teacher
McClesky, Stacy
Math Teacher
McGuire, LeAnn
Science/Math
McNabb, Glynese
Special Services
Mobley, Stacy
Science
Monds, Taqoya
Science
Moss, Patty
Registrar
Norwood, Amy
Math Teacher
Parks, Hollye
Health Science Teacher
Partridge, Janet
PE/AVID
Patterson, Sandra
ISS Teacher
Peel, Brandi
Art
Peel, Darlene
Counselor
Piper, Carla
Cafeteria Manager
Pointer, Michael
History/Coach
Preusse, Ron
ECC Assistant
Russell, Elizabeth
Principal's Secretary
Russell, Timothy
Business Ed Teacher
Satcher, Chesney
Science Teacher
Scarborough, Clayton
Principal
Smith, Jason
Band Associate Director
Soliz, Amber
Chem/Physics
St. John, William
Foreign Language
Steed, Bric
Athletics/PE
Tindel, Brad
ECC Teacher
Tingen, Doil
Science
Upchurch, Sara
History Teacher/Coach
Walker, Robert
Assistant
Walker, Susan
Special Services Assistant
Wideman, Justine
Nurse
Winfrey, Linda
English
Parker Elementary School
Name
Title/Position
Email
Baker, Karen
Librarian
Bolton, Amy
Dyslexia
Brakebill, Jeri
1st
Briggle, Katie
Kindergarten
Cooper, Kaye
1st
Crawford, Tiffani
Math Intervention
Creamer, Britany
GT Teacher
Denman, Lisa
PE
Dobbs, Amber
PE Assistant
Dyck, Olivia
3rd Grade ELAR
Edmonson, Valerie
RTI Assistant
Erickson, Shanon
Nurse
Hicks, Vivian
Clerk
Hughes, Kristin
Principal
Hutchison, Marion
5th ELAR/Social Studies
Jenkins, Ashlie
Head Start Paraprofessional
Jennings, Lesley
4th
Johnson, Kim
5th Math
Kelley, Trudy
2nd ELAR
King, Phyllis
Special Education
Malone, Courtney
Music
Malone, Sharla
Reading Interventionist
McGee, Donna
Sp Ed Assistant
McNeece, Julie
Secretary
Niblett, Teresa
Kindergarten
Oliver, Lisa
Assistant
Page, Tiffany
Counselor
Ramsey, Robbie
Nurse Assistant
Rian, Christine
Pre-K
Russell, Stephanie
Cafeteria Manager
Rutherford, Jennifer
4th Grade Math
Wilkerson, Ashely
2nd Grade Math/Science
Public Relations
Name
Title/Position
Email
Coleman, Carla
Director
Doyal, Launa
Webmaster
Special Services
Name
Title/Position
Email
Bankston, JoAnna
Occupational Therapist
Bivens, Shelly
ELAR Instructional Coach PreK-5th
Blackshear, Kristi
Visually Impaired Teacher
Burton, Wendi
Special Education Supervisor
Campbell, Courtney
Speech Therapist Assistant
Caswell, Brianne
Speech Therapist Assistant
Chadwick, Blake
Orientation/Mobility Specialist
Cooper, Christie
Secretary - Speech Therapist
Cooper, Jenifer
Diagnostician
Dority, Mindy
Physical Therapist
Downs, Debbie
Sp Ed Secretary
Fowler, Shelle
Speech Therapist Assistant
Freeman, Johnnie
Dyslexia/Diagnostician
Igleheart, Tonya
Interim Special Education Director
Jones, Becky
Lead Auditory Impairment Teacher
McLaughlin, Ella
(K-12) Math Instructional Coach
Moseley, Jackie
SPED Assistant to Visually Impaired
Moss, Nikki
Secretary
Newberry, Carol
Diagnostician
Nutt, Georjeana
Occupational Therapist
Page, Cathey
Speech Therapist
Pope, Wes
LSSP
Russell, Mark
ELAR Instructional Coach 5th-12th
Shipman, Katie
LSSP Intern
Smith, Kayla
Speech Therapist
Vanderburg, Heather
Assessment Facilitator
Wheeler, Kenda
Speech Therapist
White, Brittney
LMSW/Transition Coordinator
Whitley, Tuttle
ARD Facilitator
Stone Middle School
Name
Title/Position
Email
Adams, James
Choir
Allen, Jamie
ECC Teacher
Anderson, Janet
Cafeteria Manager
Anderson, Marla
Counselor
Ballard, Bryan
PE Teacher
Barker, Kathy
Counselor
Batsel, Karen
Choir Teacher
Brown, Teresa
Clerk
Bryant, Jennifer
Speech/Reading Readiness
Bryant, Martin
Texas History
Bullard, Kimberly
7th Math
Bunch, Lucia
Language Arts
Carder, Leddy
6th Study Skills/Health
Chalupa, Chad
Spanish/ESL
Clark, Loy Dean
Assistant Principal
Cobb, Cindy
Language Arts
Dagenhart, Kelli
6th Inclusion Assistant
Darby, Kandace
SPED Assistant
Denman, Matt
U.S. History
Easton, Stephanie
7th Science
Elliott, Karen
Fine Arts Teacher
Elrod, Jennifer
Nurse
Emeyabbi, Katie
Athletics
Ervin, Gina
Band
Farmer, Erika
Reading Lab Assistant
Felker, Kenda
Fine Arts/Study Skills/Health/Resource SS
Flowers, Dalton
Science Teacher
Ford, Misty
SPED Teacher/Coach
Garza, Christopher
Assistant Band Director
Gibson, Alicia
ECC Teacher
Glossup, Jeremy
Science/Robotics
Hart, David
Athletics
Henson, Christie
8th ELAR
Hess, Sara
Journalism/Texas History
Hudson, Amy
Communications Specialist
Hudson, Dee
SPED Inclusion Teacher
Johnson, Callie
Science Teacher
Johnson, Selena
Technology Teacher/Coach
Johnson, Tracy
Math
Jordan, Casey
Texas History
Kirby, Alice
ECC/ESL
Kropp, Shelly
ECC Assistant
Laughlin, Julie
Teacher
McCormack, Ashley
Language Arts
McDowell, Hillory
7th Math/Cheerleading
McHam, Sheila
ECC Assistant
Miller, Lindsey
Assistant Principal
Murillo, Rebecca
Drama
Nelson, Jacie
ELAR
Nottingham, Cortnee
Language Arts
Pasternak, David
8th Outdoor Ed/U.S. History
Pfiester, Karen
6th Inclusion
Phillips, Charity
Assistant
Pierce, Amanda
Principal Secretary
Pike, Tina
Fine Arts
Rea, Jonathan
SS Teacher/Coach
Rodgers, Nancy
Teacher
Romans, Julie
6th Math
Rosson, Kristin
Inclusion Assistant
Routon, Sharon
Math Lab
Sanders, Kenny
7th Science/Ag
Sanders, Shirley
Nurse Assistant
Slider, Shelia
Resource Lang/Math
Smith, Chris
8th Math
Smith, Terri
Library Assistant
Spangler, Keith
Garden Science Teacher
Stewart, Kelli
Principal
Stover, Sherry
Math
Tellez, Joseph
8th Computer Applications
Twitty, Taniqua
ECC Assistant
Vukcevich, Gala
Language Arts
Weiss, Lisa
Athletics/Resource SS
Williams, Renee
Sp Ed Assistant
Technology
Name
Title/Position
Email
Herre, John
Specialist
Ingram, Jodie
Instructional Coordinator
Parson, Glenda
Coordinator
Preas, David
Specialist
Transportation
Name
Title/Position
Email
Hildreth, Clint
Transportation Director
McMonigle, Tracy
Secretary
Merritt, Jake
Supervisor
Tidwell, Linda
Assistant
Page 1 of 1

North Lamar Independent School District © 2016. All rights reserved.

powered by ezTaskTitanium TM